Një bombë vret katër oficerë të policisë federale irakiane

0
4

Katër oficerë të policisë federale irakiane u vranë të martën pasi një bombë shpëtheru në jugperëndim të qytetit të pasur të naftës në Kirkuk, i thanë dy burime sigurie Reuters. Shpërthimi ndodhi pranë fshatit Habat, i cili shtrihet rreth 40 km në jugperëndim të Kirkukut, në kufirin midis Rashad dhe Daquq.

Nuk kishte asnjë kërkesë të menjëhershme të përgjegjësisë, por militantët e Shtetit Islamik janë aktivë në këtë zonë. Iraku shpalli fitoren mbi grupin, i cili dikur mbante pjesë të mëdha të vendit, në dhjetor 2017. Por Shteti Islamik që nga ajo kohë ka kaluar në sulme të goditura dhe të drejtuara për të minuar qeverinë e Bagdadit.

Luftëtarët e saj janë rigrupuar në vargmalin Hemrin në verilindje, i cili shtrihet nga provincat Diyala, në kufirin me Iranin, duke kaluar kufirin verior Salahuddin dhe Kirkuk jugor.

Të hënën, persona të panjohur të armatosur hapën zjarr mbi një fshat 65 km në jugperëndim të Kirkukut, duke vrarë tre banorë. Nuk kishte asnjë kërkesë të menjëhershme të përgjegjësisë, por policia tha se ata besonin se Shteti Islamik ishte pas sulmit.