“Nuk e kam akuzuar Iranin”/ Rama flet për sulmet kibernetike: Kemi prova të qarta për grupet terroriste, ajo që kemi nevojë tani…

0
71
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Në një intervistë për median amerikane Newsmax Tv, kryeministri i vendit Edi Rama është shprehur se pas sulmeve kibernetike qëndron një prej grupeve terroriste.

Sipas kreut të qeverisë, Shqipëria ka nevojë për mbështetje nga aleatët e saj për të ngritur një sistem më të fortë.

Pyetje: Keni akuzuar Iranin për sulmin kibernetik. Çfarë ka ndodhur pas këtij sulmi?

Rama: Dua të bëj shumë të qartë se nuk e kam akuzuar Iranin. Kemi prova të qarta, ku është provuar se pas këtij sulmi është Irani, shteti, Republika Islamike e Iranit. Një prej të cilave është një prej grupeve terroriste kibernetike. Kështu që nuk është akuzë, është fakt.

Nga ana tjetër kuptuam që ishte koha për të ndërprerë çdo marrëdhënie me këtë regjim. Nuk mund të lejonim ambasadat e tyre të ishin në mes të kryeqytetit tonë si qendër operative. Ne duam të ngremë një aleancë për mbështetje. Ajo që kemi nevojë është për të ndërtuar mbrojtje kibernetike. Edhe pas 15 korrikut, ne kemi pasur sulme të tjera dhe presim akoma më shumë sulme. Është shumë shqetësuese.

Nuk më takon mua të them sepse Shqipëria është një aleate e SHBA-së, ne e dimë pozicionin tonë, nuk është mbi shpatullat tona për marrë një vendim. Por duke qenë se kemi jetuar në një regjim të ngjashëm, që nuk ishte nje regjim totalitar fetar, mund të them nga përvoja se të merresh në mënyrën tonë, që do të thotë në mënyrën demokratike, nuk më ngjan si vision shumë largpamës./faxnews.al

Zjarr Tv Ad