Palestinezët protestojnë kundër planit ekonomik të Kushnerit

0
1

Palestinezët kanë djegur portrete të Presidentit Donald Trump ndërsa protestuan në Rripin e Gazës dhe në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli të hënën kundër planeve të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara për një konferencë mbi ekonominë e tyre në Bahrein.

Shumë grupe biznesi palestineze kanë thënë se do të bojkotojnë ngjarjen e 25 dhe 26 qershorit, të faturuar si pjesë e planit shumë të pritur të paqes izraelito-palestineze të Uashingtonit dhe të kryesuar nga këshilltari i  Trump, Jared Kushner.

“Poshtë me Bahrainin, poshtë me Trumpin, poshtë me konferencën e Manamas”, këndonin turmat në Gaza, që drejtohet nga grupi i armatosur islamik Hamas. Disa piktura të djegura të mëdha të Trump shënuan me fjalët: “Marrëveshja e djallit”.

Udhëheqësit në të dyja territoret e kanë akuzuar Uashingtonin për paragjykimet pro-Izrael dhe kanë kërcënuar kundër fokusimit të konferencës në ekonomi, sesa aspiratat e tyre për një shtet të pavarur.

Kushner i tha Reuters të shtunën se plani do të krijonte një milion vende pune, do të përgjysmojë varfërinë palestineze dhe do të dyfishojë GDP-në e palestinezëve.

Në Bregun Perëndimor, qindra marshuan nëpër sheshet kryesore të Ramallahut, duke valëzuar postera në mbështetje të Presidentit Mahmoud Abbas, Autoriteti Palestinez i mbështetur nga Perëndimi ushtron vetë-rregullim të kufizuar në territor.

Protestuesit atje djegën postera të  Trump dhe mbretit të Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa.