Paris/ Merr flakë kisha historike e Saint-Sulpice

0
5

Kisha historike e Saint-Sulpice e Parisit, e cila u përdor në filmimin e autorit amerikan Dan Brown, njohur për bestsellerin e ‘Kodit të Da Vincit’, ka marrë flakë për pak kohë të dielën. Zjarrfikësit arritën që të mbajnë nën kontroll flakët dhe për fat të mirë askush nuk u dëmtua. Zjarri nisi herët pasdite, kur katër vetë ishin brenda, me flakët që ngjiteshin, nëpër dyert e Kishës Katolike romake përpara se të përhapeshin në xhami, tha një zëdhënës i zjarrfikësve. Dëmi nuk është i qartë. Kisha, e cila u ndërtua në shekullin e 17-të mbi themelet që datojnë nga Mesjeta. Kisha ka tre piktura nga Eugene Delacroix, një nga figurat kryesore të lëvizjes romantike në Francë në shekullin e 19-të.