Parlamenti grek voton sot marrëveshjen e Prespës. Priten protesta

0
18
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Drejt sheshit qendror të Athinës, Sindagma, po mblidhen qytetarët nga orët e para të mëngjesit, pavarësisht motit tepër të keq, me fenomenin Fivos të shkaktojë erëra të forta e shira të rrëmbyeshëm në kryeqytetin grek e gjithë vendin. Në orën lokale 12.00 fillon protesta kundër marrëveshjes së Prespës. Diskutimet parlamentare kanë nisur që në orën 09.00 për të përfunduar në orën 14.30 kur dhe do zhvillohet procesi i votimit. Nga diskutimet nuk kanë munguar episodet, dy deputetët e Potami, Stavros Theodhorakis dhe  Grigoris Psarianos kanë shtyrë njëri-tjetrin pas fjalimit të Theodhorakis në parlament, gjakrat janë ndezur por me ndërhyrjen e të pranishmëve, janë shmangur episodet.

Votimi do kryhet me emër për 300 anëtarët e parlamentit grek, që do thirren të votojnë “Po” apo “Jo”. Deri tani llogariten 145 vota të deputetëve të SYRIZA dhe 9 deputetë nga spektre të tjera të jenë PRO –Katerina Papakosta, Elena Kundura, Vasilis Kokalis, Thanasis Papahristopulos, Spiros Dhanelis, Stavros Theodhorakis, Jorgos Mavrotas, Spiros Likudhis dhe Thanasis Theoharopulos. Kundër janë 147 deputetët e Demokracia e Re, KINAL (Lëvizja për Ndryshim) Agimi i Artë, KKE (partia komuniste) ANEL (grekët e pavarur) Enosi Kentron (Bashkësia e Qendrës) dhe deputetë të pavarur.

KAMENOS

Panos Kamenos, ish ministër i Mbrojtjes i ka bërë thirrje Kiriakos Micotakis të bllokojnë votimin e marrëveshjes në parlament duke dhënë dorëheqjen të dy njëkohësisht si dhe të 100 deputetët shoqërues, çfarë do të shkaktonte zgjedhje përsëritëse të detyruara. “Provoni se nuk do të qetësoheni me votën e maktheve. Jep tani dorëheqjen” bën thirrje në twitter sot në mëngjes Kamenos, lider i ANEL. Ndërsa gjatë fjalës, pak më parë në parlamentin grek, ka ngritur akuza të rënda për subvencionim e fonde të min të Jashtme nga fondacioni Soros dhe për ndërhyrjen e eksponentëve të jashtëm në realizimin e marrëveshjes dhe politikën greke.

DJE, Protesta

Protesta e djeshme ka rezultuar në 133 të shoqëruar dhe 10 arrestime nga policia greke, pas episodeve që kanë shkaktuar përsëri, të cilat janë shuar me përdorimin e gazit lotësjellës dhe lëndëve kimike. Një polic është plagosur nga sulmi me gurrë, ardhur nga grupe të caktuara vendosur mes protestuesve paqësorë. Të arrestuarit, sipas policisë janë nga grupet ekstremiste të djathta, ndërsa 4 prej tyre u arrestuan për episodet jashtë parlamentit grek. Madje, 85 persona u shoqëruan në polici para se të fillonte protesta në Sindagma. Protesta e të enjtes nuk kishte tribunë e fjalime, por vetëm këngë e thirrje patriotike nga megafonat e vendosura kudo në sheshin Sindagma. Pjesëmarrja ishte e gjerë, pavarësisht shirave të shumta të shkaktuara nga fenomeni “Fivos” që sulmon Greqinë nga dje në mbrëmje.

Zjarr Tv Ad