Përplasja me Metën, Rama paralajmëron plotësimin e Gjykatës Kushtetuese

0
7

Ka vijuar edhe sot përplasja në distancë mes Kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit Ilir Meta. Replikës së bërë nga kreu i shtetit këtë të shtunë, i cili tha se Ministria e Jashtme nuk mund të jetë autoshkollë, i është përgjigjur menjëherë shefi i qeverisë, ku nuk ka kursyer ironinë.

Rama e cilëson Presidentin Meta si pengmarrës të Kushtetutës, ndërsa paralajmëron ngritjen e Gjykatës Kushtetuese për zgjidhjen e kësaj krize institucionale.

“Mos prisni të merrem më me një pengmarrës të Kushtetutës në zyrën e Presidentit, i cili është katandisur në çizme rezervë e Doktorreshës së Shkencave Gjykata e re Kushtetuese do t’i japë fund kësaj maskarade, ndërsa vëmendja jonë do jetë e gjitha tek njerëzit e zero tek çizmet.” shkruan Rama.