Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen do të vizitojë Shqipërinë në 28 shtator

0
27
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, do të vizitojë Shqipërinë në 28 shtator.

Lajmin e bën me dije ambasadori i BE-së, në Shqipëri, Luigi Soreca, i cili thotë se mezi po e pret vizitën e saj në vendin tonë.

“Presidentja e KE-së Ursula von der Leyen planifikon të vizitojë Shqipërinë në 28 shtator. Mezi pres që ta mirëpres atë”, shkruan Soreca.

Më herët Von der Leyen deklaroi se do të udhëtonte në rajonin e Ballkanit para fundit të muajit.

“Bashkimi Evropian dhe Ballkani Perëndimor do të jenë gjithmonë më të fortë së bashku. Para fundit të muajit, unë do të udhëtoj në rajon për të dërguar një sinjal të fortë të angazhimit tonë në procesin e pranimit. Ne ua kemi borxh të gjithë atyre të rinjve që besojnë në të ardhmen e Bashkimit Evropian. Kjo është arsyeja pse ne po rrisim mbështetjen tonë përmes Planit tonë Ekonomik dhe të Investimeve, me vlerë rreth një të tretën e PBB -së së rajonit. Sepse një investim në të ardhmen e rajonit është një investim në të ardhmen e Bashkimit Europian”, deklaroi von der Leyen.

Zjarr Tv Ad This is a sample article. ...