Prokuroria e Durrësit kërkon arrestimin e bosit të “Banaking”, Trifon Murataj

0
168
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Prokuroria e Durrësit ka kërkuar masën e arrestit për bosin e “Banaking”, Trifon Murataj, për kapjen e një sasie kokaine mes bananeve, në portin e Durrësit më 3 nëntor 2022. Kjo masë vjen pas asaj të kërkimit policor që zjgjat një muaj, por pas të cilës Murataj nuk u arrit të prangosej, sepse mendohet se jeton në SHBA. Burime pranë Prokurorisë së Durrësit thanë për tpz.al se pas skadimit të kësaj mase dhe provave shtesë në ngarkim ndaj tij, akuza vendosi të kërkojë masën e arrestit për 54-vjeçarin Murataj.

Murataj ishte shpallur në kërkim nga policia e Durrësit, pas operacionit “Again” kur u arrestuan shtetasit Petrit Demishaj, Alban Naziraj dhe Artur Sevdaraj, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, “Falsifikim kompjuterik”.

Gjatë operacionit të zhvilluar nga strukturat e Hetimit të Krimit të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Policinë Kufitare në Port Durrës, në koordinim me Departamentin e Policisë Kriminale, në Policinë e Shtetit, u vendos në pranga administratori i kompanisë që priste ngarkesën me banane, brenda së cilës Policia gjeti 33.5 kilogramë kokainë, u shpall në kërkim presidenti i kësaj kompanie dhe u arrestuan edhe 2 punonjës të skanerit, në Portin e Durrësit.

Nga hetimet dyshohej se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, organizuan trafikimin e 33.5 kg kokainë, nga Ekuadori në drejtim të Portit të Durrësit.

Sipas Policisë së Shtetit, mes bananeve të importuara nga Ekuadori nga kompania “Banaking” u gjetën të fshehura pako me kokainë në peshë totale 33.5 kilogram. Policia kishte marrë informacion në lidhje me ngarkesën e bananeve në të cilat ishte futur drogë. Ngarkesa ishte nisur më 20 shtator 2022 nga Porti “Puerto Bolivar” i Ekuadorit dhe 10 ditë më pas është ndalur në Panama. Destinacioni i radhës ka qenë Porti ‘Gioia Tauro’ në Itali ku anija qëndroi në këtë port deri më 21 tetor.

Zjarr Tv Ad