Protesta të dhunshme në Greqi

0
70
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Mijëra qytetarë kanë pushtuar rrugët e Athinës këtë të dielë duke protestuar kundër Marrëveshjes së Prespës.Në protestën e zhvilluar nga qytetarët grekë nuk munguan as incidentet mes protestuesve dhe policisë.Sipas mediave greke rrreth orës 14:20 protstuesit derdhën bojë mbi punonjësit e policisë ndërsa këta të fundit përdorën gaz lotsjellës për ë shpërndarë qytetarët.Nga përleshjet mbetën të plagosur 10 efektivë policie.Mediat greke duke iu referuar shifrave të policisë bëjën me dije se në protestë morën pjesë rreth 60 mijë qytetarë.Marrëveshja e Prespës është depozituar në Parlamentin grek dhe duke nisur nga e hëna do të fillojnë diskutimet për miratimin e saj.

 

Zjarr Tv Ad