‘Qeveri vizionare, Tirana rritet, kapaciteti i stadiumit ulet’

0
6

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, në një shënim në profilin e tij në facebook ka lëshuar akuza të forta lidhur mbi atë që çka është sot Arena Kombëtare e cila është deformuar në një qendër tregtare për interesat e oligarkëve pranë Ramës.

Sipas Vasilit edhe pse Tirana është 6-fishur në 30 vitet e fundit, Rama dhe të tijët kanë zgjedhur të gllabërojnë ulëset e stadiumit të ri, i cili është më i vogël se edhe vetë ‘Qemal Stafa’ që u prish

‘Skandali!!

Stadiumi Qemal Stafa kishte rreth 20 mije vende ne nje Tirane me rreth 170 mije banore perpara viteve 90′.

Kjo Arena Kombetare me tre tribuna,çalamane dhe me nje kulle si paterice ka 21777 vende ne nje Tirane rreth 800 mije banore.

Tirana rritet 400% ndersa kapaciteti i stadiumit rritet shume shume pakëz me vetem me 9%.

Ne ke te lloj Arene Kombetare kurre nuk mund te zhvillohet ndonje finale e Champions League, Europa League apo kampionateve europiane, kjo për faktin se kjo ka një kapacitet me pak se 22 mijë vendesh, që është nën kufirin e kërkuar nga UEFA prej 40 mijë vendesh.

S’ke çi thua kesaj qeverie,vizionare te vertete.

Edhe me shume nuk ju kerkojme dot,shkollepakesia kaq mendon.’