Qeveria siriane bllokon procesin e evakuimit

0
579
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Qeveria siriane bllokon procesin e evakuimit të civilëve në veri të Aleppos duke akuzuar rebelët se kanë shkelur kushtet e marrëveshjes.

Nga marrëveshja e armëpushimit, të vendosur ditën e djeshme në Siri, u arrit të largohen prej aty mijëra civilë, ndërkohë që mijëra të tjerëve tashmë u duhet të presin ende.

Sipas raporteve të OKB- së deri më tani kanë arritur të largohen prej Sirisë rreth 3000 civilë dhe 40 të plagosur, midis tyre dhe fëmijë. Ndërkohë që mbeten edhe rreth 50000 të tjerë për t’u evakuuar.

Ushtria siriane e mbështetur nga ajo ruse ka arritur të marrë pothuajse të gjitha zonat e kontrolluara më parë nga rebelët, raporton BBC.

SHBA nga ana tjetër ka akuzuar qeverinë vendase për shkaktimin e masakrave në vend.
Rusia dhe SHBA kanë mohuar të kenë pasur target civilët gjatë bombardimeve të tyre ne Siri.

Kurse, Presidenti sirian Bashar al-Assad e ka quajtur historike vendosjen e armëpushimit në vend pas 4 viteve luftime.

Deri më tani janë me mijëra persona të vrarë midis tyre edhe një numër i madh civilësh si rrjedhojë e luftimeve të ashpra në vend.///

Zjarr Tv Ad