Rama mbledh sot ministrat në Golem, në fokus bilanci 6-mujor dhe pasojat e tërmetit

0
6

Kryeministri Edi Rama ka thirrur ditën e sotme në një mbledhje kabinetin qeveritar. Mbledhja ka nisur prej orës 09:00 në Golem, ku po bëhet një bilanc për 6 mujorin e dytë të punës.

Kjo mbledhje vjen në një kohë të vështirë, ku padyshim në fokus do të jetë edhe menaxhimi i situatës pas tërmetit të 26 nëntori dhe për plani i rindërtimit të vendit. Më 16 janar pritet të dalë fatura përfundimtare për dëmet e tërmetit dhe më pas do të zhvillohet në Tiranë konferenca e donatorëve, të cilat do të vijnë në ndihmë për të rindërtuar shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti.

Kujtojmë që një ditë më parë kreu i qeverisë, Edi Rama realizoi samitin e Mini Shengenit  të Ballkanit në Durrës, ku të pranishëm ishin presidenti serb Vuçiç, kryeministri maqedonas Zoran Zaev dhe presidenti i Malit të Zi Milo Djukanovic.