Rikthehet i nxehti afrikan, deri në 40 gradë në ditët e para të gushtit

0
727
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Dita e parë e gushtit, të cilat përkojnë edhe me fundjavën, por edhe me fillimin e pushimeve për shumë qytetarë, kanë shënuar temperatura tepër të larta.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak thekson se termometri në vendet e ulëta ditën e shtunë dhe të dielë do të shënojë 40 gradë në hije, çka do të thotë që realisht ne e ndjejmë 4 deri në 5 gradë më shumë.

Muaji korrik, por edhe fillimi i gushtit ka reflektuar temperatura tepër të larta në krahasim me të njëjtën periudhë gjatë viteve të shkuara. Por fillimi i javës së ardhshme duket se do të jetë pak më i freskët.

Metereologia, Elsona Gjoni sqaron se nga dita e martë pritet të kemi një ulje të lehtë të temperaturave si pasojë e reshjeve lokale të shiut.

Nga dita e mërkurë do të kemi një ulje të temperaturave me 3 deri në 4 gradë si pasojë e reshjeve të shiut dhe motit të paqëndrueshëm.

Ndryshimi i  klimës në Shqipëri pritet të rrisë fenomenet e përmbytjeve, por edhe uljen e burimeve hidrike si pasojë e temperaturave të larta.

Zjarr Tv Ad