Rikthehet vala e dytë e COVID-19/ Avdullah Hoti bën paralajmërimin

0
13

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar shtrëngimin e masave kufizuese në vjeshtë.

Hoti ka thënë se vala e dytë e COVID-19 tashmë është rikthyer në Europë, teksa garanton se Kosova është e përgatitur.

Përveç vaksinimit sa më shpejt, Hoti thotë se parësore është jeta e qytetarëve dhe qeveria mund të vendosë për masa shtrënguese për të mbajtur nën kontroll pandeminë.

“Lutem që kjo situatë  që është krijuar tashmë një lloj kontrolli mbi pandeminë të vazhdojë dhe të shtrëngojmë ndoshta masat që të përgatitemi për vjeshtë. E di që ministri ka presione të ndryshme bga kuadro të ekonomisë e shoqërisë, arsimit e sportit, por për mua është e rëndësishme të balancojmë të gjitha çështjet, por duke vendosur jetën e qytetarëve në rend të parë. Siç po e shohim vala e dytë është kthyer në Evropë, ne po bëhemi gati që të jemi të përgatitur.

Objekti duhet të bëhet gati që besoj për vjeshtë. Vaksinimi duhet të fillojë sa më shpejtë”,- tha Hoti.