Sekuestrimi i çisternave, Jeremy Hunt i kërkon Iranit të kthejë “Stena Impero”-n

0
2

Sekretari i jashtëm i ka kërkuar Iranit që të ndërpresë konfiskimin e saj “të paligjshëm” të një cisterne me flamur britanik në Gjirin Persik.

Jeremy Hunt tha se “ngre pyetje shumë serioze” për sigurinë e anijeve britanike dhe ndërkombëtare në ngushticën e Hormuzit.

Ajo vjen kur Irani lëshoi pamjet e reja të kapjes të premten e Stenës.

Teherani tha se anija ishte “shkelje e rregullave ndërkombëtare detare”.

Duke folur pas një telefonate me homologun e tij iranian,  Hunt tha se Irani e shihte këtë si një “situatë të fshehtë” pas arrestimit të një cisterne iraniane në Gjibraltar.

Por ai tha “asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta”.

Pronarët e Steno Impero thanë se donin akses në portin e Bandar Abbas për 23 anëtarët e ekuipazhit, të cilët ata thanë se janë në shëndet të mirë.

Korrespondenti i BBC i sigurisë, Frank Gardner, tha se duket se Gardiani Revolucionar i Iranit ishte “mjaft i përgatitur ta shtyjë këtë të drejtë deri në prag të një konflikti, por megjithatë mund të ndalonte pak më shumë se një”.