SHBA do të dërgojë trupa në Arabinë Saudite

0
12

SHBA ka njoftuar planet për të dërguar forca në Arabinë Saudite pas sulmeve në rafinerinë e naftës në vend.

Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper tha për gazetarët se dërgimi i trupave ka qëllim mbrojtje. Numri i përgjithshëm i trupave që do dërgohen në Arabinë Saudite nuk është përcaktuar ende.

Rebelët Houthi të mbështetur nga Irani kanë marrë përsipër përgjegjësinë për sulmet kundër dy rafinerive të naftës javën e kaluar.

Presidenti Trump njoftoi sanksione të nivelit të lartë kundër Iranit ndërsa sinjalizoi se dëshironte të shmangte konfliktin ushtarak.

Sanksionet do të përqendrohen në bankën qendrore të Iranit dhe fondin e tij të pasurisë, tha Trump.