Sherr te Krimet e Rënda, kërkohet ndërhyrja e policisë

0
184

Revoltë tek Krimet e Rënda. Një sherr i madh ka ndodhur dje në Prokurorinë e Krimeve të Rënda ku madje është thirrur për ndihmë policia.

Çështja “Shullazi” ka ndezur gjakrat mes prokurorëve që refuzuan të uleshin në bankën e akuzës duke i kërkuar llogari drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda Donika Prela për masat disiplinore.

Bëhet me dije se për të qetesuar situaten  ka ndërhyre policia  për kthimin e gjendjes në normalitet.

Lëvizjet e fundit të befta në Prokurori kanë sjellë një situatë aspak normale në organin e akuzës që përfaqëson shtetin. Dje Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku urdhëroi caktimin e përkohshëm të 3 prokurorëve për Krimet e Renda, në Berat, Pukë dhe Pogradec.

Konkretisht Olsian Çela nga Prokuroria për Krime te Rënda, transferohet në Prokurorinë e Beratit. Ndërkohë Sonila Muhametaj nga Prokuroria për Krime të Rënda u transferua në Prokurorinë e Pukës.

Lëvizjet kanë prekur edhe Besim Hajdarmatajt, prokuror i çështjes “Tahiri” i cili është transferuar nga Prokuroria për Krime të Rënda në Prokurorinë Pogradec.