Shkenca tregon se çfarë i ndodh trurit tuaj kur lëndoheni në dashuri

0
876
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...
Kjo është me të vërtetë interesante. A e keni vërejtur ndonjëherë se pas një ndarjeje, të gjitha kujtimet e këqija me ishin tuaj fshihen, dhe e gjitha çfarë ju mund të mbani në mend janë kujtimet e mira dhe momentet më të bukura që keni kaluar së bashku? Një ‘thyerje e zemrës’ ju kthen në fillim të marrëdhënies, kur gjërat ishin të bukura dhe emocionuese.

A jemi të varur nga dashuria?
Çdo gjë që të kujton partnerin, qoftë nëse është kujtim, fotografi, erë, apo vend – bën që neuronet brenda në zona të trurit të ndizen. Në mënyrë interesante, këto zona të trurit janë të njëjtat që ndizen kur konsumohet kokainë apo heroinë.

Kur ndizen këto neurone, lëngjet e përsëritura të neurotransmiterit dopaminë lëshohen, që më pas aktivizon disa qarqe në tru, duke ju bërë që të ju marri malli për partnerin.

Në rastin e një marrëdhënie të re, ajo për çfarë keni nevojë më së shumti është partneri juaj. Por, me kalimin e kohës, doza e dopaminës do të shtohet në trupin tuaj, ku do të filloni të keni mall për partnerin më pas.

Përfundimisht, pas një dhimbjeje të lartë që do ta ndjeni në fazat e hershme të ndarjes me partnerin, dhimbja me kalimin e kohës do të fillojë të zbehet. Ju pothuajse nuk do të keni më ndjenja për të.

Pas kësaj, çdo kujtim që ju ndërlidhet me partnerin kthehet në urrejtje për të, dhe truri fillon të kërkojë për ta rregulluar këtë përsëri në mënyrë romantike – por nuk e merr përgjigjen që e pret.

A e keni vënë re se si njerëzit bëhen ‘të çmendur’ dhe irracional gjatë një thyerje? Ata janë në kërkim të rregullimit të kësaj, diçka sikur një narkoman që dëshiron ta lë drogën.

Dy studime shikuan aktivitetin e trurit të njerëzve të cilët kishin kaluar nëpër një ndarje apo thyerje, dhe gjeti se disa zona në tru ishin aktivizuar, së bashku me rajonet e trurit që kontrollojnë ankthin dhe dhimbjen.

Zonat e trurit të cilat kapin ndjesinë e dhimbjes ishin të qeta, por sistemet e lidhura me to, ato që përcaktojnë se si trupi reagon ndaj dhimbjeve, tregonin se diçka e keqe apo e dhimbshme po ndodhte në trup, transmeton Lajmi.net.

Truri kontrollon funksionet e trupit, të cilat mund të kenë ndikime të rënda mbi mirëqenien e trupit. Ndarjet në fakt mund të çojnë në disa kushte ekstreme, të tilla si ‘takotsubo cardiomyopathy’, e njohur si “sindroma e thyerjes së zemrës”, që shkaktohet nga dobësimi i zemrës dhe stresi emocional – që përjetohet gjatë një thyerje të zemrës.

Edhe pse shumë rrallë, kjo mund të çojë edhe në vdekje.

Zjarr Tv Ad