Sot i jepet lamtumira e fundit Nexhmije Pagarushës, Kosova në zi kombëtare

0
24

Ditën e sotme i jepet lamtumira e fundit bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarusha. Ndërsa Kosova ka shpallur ditën e sotme si ditë zie në nderim të jetës dhe veprës së artistes së madhe, Nexhmije Pagarusha. Varrimi i Nexhmije Pagarushës do të bëhet sot në orën 14:30 në fshatin Pagarushë të Malishevës, në një ceremoni familjare sipas amanetit të saj të fundit. Këngëtarja e famshme Nexhmije Pagarusha ndërroi jetë të premten në moshën 86 vjeçare.