Studiuesi vendos përballë të parët e Shkodrës: Dallimet mes Romeo Gurakuqit dhe Ditmir Bushatit

0
10243

Studiuesi Gjergj Kola ka vendosur përballë dy kandidatët e parë të PS dhe PD në qarkun e Shkodrës, duke bërë një rezyme të arsimimit, kulturës dhe kontributit që ata kanë dhënë për Shqipërinë.

Ditmir Bushati dhe Romeo Gurakuqi, ku dallojnë nga njëri-tjetri dhe çfarë i afron, e tregon ky shkrim i Gjergj Kolës.

Jetë paralele ose Lufta për Shkodrën:

V O T I M E 2017

Ditmir Bushati- ministër i jashtëm i Shqipnisë Lista PS

Romeo Gurakuqi – aspirant për ministër i jashtëm i Shqipnisë Lista PD

PROFESIONI:

Bushati:

Jurist, diplomue ne 1999 në kohën e lumit të juristëve shqiptarë ndër fakultetet e vendit. Nuk prezanton asnji studim në fushën e jurisprudencës shqiptare. Flet nji anglishte “hukubet”.

Gurakuqi.

Nji nga studjuesit par excellence të historisë moderne shqiptare. Studimet e tija mbi arshivat Londinese janë pjesë e pandame e historisë shqiptare. Flet nji anglishte te përsosun që do i bante nder cdo ministri të jashtëm në botë.

RELIGJION.

Bushati

Ateist

Gurakuqi

Katolik

PUNA.

Bushati.

Si minister i jashtëm te bie në sy mungesa e akcenteve dhe origjinalitetit në politikën e jashtme shqiptare. I zgjedhun nga Kryeministri Rama si nji ateist, në të vërtetë ai shërben aty për me qetësue fantazmat fetare të mesjetës në veri të vendit dhe ma ndej. Ky përban edhe nji nga absurdet ma kulmore të kabinetit Rama. Kështu Bushati asht përkujdesë që ambasadat shqiptare në perëndim të mbushen me jenicerë e komunistë të sprovuem.

Gurakuqi

Nji nga profesoret ma të nderuem, si në Universitetin e Shkodrës ashtu edhe në atë privat të Tiranës. Autor studimesh historike dhe librash me vlerë në ket fushë, të përkthyem anë e mbanë botës. Librat e tij janë nji burim njohjet për shqiptarët porse edhe për studjuesit universitarë.

PASUNIA

Bushati

Nga shtypi mësohet se ka vue nji pasuni marramendese në firma që asnjiherë nuk janë kontrollue praj askujt për aktivitetin e tyne, si shumë pasardhës etërish komuniste që shnderruen pushtetin politik monist, në marrje të pushtetit politik dhe ekonomik.

Gurakuqi

Jeton me rrogen modeste të profesorit. Nuk ka asnji pasuni të tundshme dhe të patundshme. Njeri i ndershëm qe jeton tash 27 vjet me djersën e ballit.

FAMILJA

Bushati.

Asht i biri i nji prej sekretarevë ma famëkeq të partisë komuniste në Shkodër, që zbatoi me fanatizëm luftën kundra cfaqjeve të hueja borgjezo-perëndimore dhe luftës së klasave. Në kohën kur Sulejman Bushati ishte sekreter i parë dhe dora e fortë e Ramiz Alisë në Shkodër, internoi në masë rininë shkodrane deri edhe minorene për cfaqje të hueja, shume prej të cilëve i vuejne ala edhe sot pasojat.

Gurakuqi.

Asht i biri i nji prindi shembullor, demokrat, me prirje perendimore, nji kojshi, mik, koleg punet i respektuem në cdo kohe. Pinjoll i familjes së famshme të Gurakuqve.I jati u perzue nga Tirana me ardhjen e komunistave në fuqi dhe u vendos në Shkodër. Pasunia ju sekuestrue.

TRASHEGIMNIA

Bushatllijte

Në 250 vitet e pashallëkut te tyne osman nuk sollën asgja në kulturën autentike shqiptare. Përvec objekteve të kultit të nji besimi të caktuem, ata mbushën vendin me biblioteka arabe dhe turke.

Gurakuqet.

Karl Gurakuqi njihet si themeluesi i bibliotekës së parë shqiptare. Luigj Gurakuqi si pishtar i demokracise, ministri i financave i vetmi ne botë, që kur e vranë nuk i gjeten asnji pasuni në bankë dhe askund.

ETER DHE BASHKSHORTE

Bushati

Shembullore, ka dy femije.

Gurakuqi

Shembullore. ka dy femije.

DREJTIMET HISTORIKO DEMOKRATIKE

Bushati

Jeton simbas parimit: të gjithë bashkfajtor të komunizmit.

Gurakuqi

Drejtues i Institutit të Studimit të Krimeve të Komunizmit

VENDLINDJA

Bushati

Shkodër

Gurakuqi

Shkodër.

TIFOZERI

Bushati

Vllaznia

Gurakuqi

Vllaznia.

Uroj te fitoje ma i miri!