Takimi i parë Putin-Erdogan për 2019, çfarë vendosën dy liderët

0
7
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një takim me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në Pallatin e Kremlinit në Moskë.

Pas takimit, në një konferencë të përbashkët për media presidenti Erdoğan ka theksuar se ka nevojë për një përpjekje të përbashkët kundrejt organizatave terroriste që synojnë të minojnë bashkëpunimin turko-rus.

“Është e një rëndësie kritike të mos krijohet boshllëk që mund të keqpërdoret nga organizatat terroriste gjatë tërheqjes së SHBA-së nga Siria”, deklaroi presidenti Erdoğan.

Më tej, ai tha se lufta e tyre kundër organizatave terroriste në Idlib të Sirisë do të vazhdojë në mënyrë të përbashkët.

“Në lidhje me zonën e sigurisë, vazhdojnë bisedimet e ministrave përkatës me në krye liderët. Në lidhje me këtë, për ne është e rëndësishme ndjeshmëria e rajoneve që përbëjnë kërcënim”, deklaroi Erdoğan.

Ndërsa Putin ka theksuar se “janë duke punuar” mbi një zgjidhe të përhershme të çështjes së Sirisë, duke u shprehur se, “Duam që problemin ta zgjidhim përmes mjeteve politike dhe diplomatike”.

Sipas tij, nëse SHBA-të realizojnë planin për tërheqjen e forcave amerikane nga Siria, do të ishte “një hap pozitiv”.

Putin po ashtu foli edhe për takimin trepalësh, i cili i referohet zgjidhjes së çështjes së Sirisë, duke theksuar se, “Takimin trepalësh i liderëve Turqi-Rusi-Iran synojmë ta zhvillojmë në Moskë”.

Lidhur me zonën e sigurisë në Siri, Putin ka theksuar se “respektojnë interesat e miqve tanë turq, veçanërisht në garantimin e sigurisë”.

“Jemi të një mendimi me Turqinë për t’i luftuar së bashku të gjitha organizatat terroriste”, deklaroi Putin.

Zjarr Tv Ad