Tërmeti i fuqishëm ka shkundur Greqinë/ Lëkundjet janë ndierë në disa qytete

0
5

Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 5.2 të shkallës rihter, ka goditur ishullin grek të Zakynthos.

Raportohet se lëkundja e fortë, u ndje në orën 02:00 në zonën e detit në perëndim të Zakynthos.

Sipas matjeve të Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte një thellësi prej 10 km, ndërkohë që epiqendra ndodhet 49 km në perëndim të Strofades. Bëhet e ditur se lëkundjet u ndjenë dhe në Akaia.