Thaçi takohet me Metën në Durrës para intervistimit në Hagë

0
11

Vetëm katër ditë para se të paraqitet në Hagë për intervistim, Presidenti Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me homologun e tij shqiptare Ilir Meta. Thaçi dhe Meta janë takuar në Gjirin e Lalzit në Durrës, ku edhe ka shtëpinë Presidenti Meta. Veteranët e Luftës së Kosovës e quajnë të pamatur dhe orkestrim të Serbisë aktakuzën për krime lufte ngritur muajin e kaluar ndaj kreut të shtetit, Hashim Thaçi dhe të tjerë bashkëpunëtorëve për luftën për çlirim. Para intervistimit në Hagë ditën e hënë, kreu i shtetit të Kosovës Thaçi  ka paralajmëruar se nëse pretendimet ndaj tij merren parasysh, ai do të japë dorëheqjen për t’u përballur me krimet të cilat ai mohon t’i ketë kryer. Lufta e Kosovës fundshekullin e kaluar u kushtoi jetën rreth 15 mijë personave, mes tyre edhe gati 2,400 efektivë të UÇK-së.