Trump do të takohet të martën me ministrin e jashtëm rus

0
0

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump gjatë bisedimeve me Homologun amerikan në Uashington të Martën, agjencia e lajmeve Interfax citoi një burim të ministrisë së jashtme ruse. Udhëtimi i Lavrovit në Uashington për bisedime me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo vjen në lidhje dypalëshe në nivelet më të ulëta të Luftës së Ftohtë, të tendosura për gjithçka, nga ndërhyrjet e pretenduara të zgjedhjeve deri te luftërat në Ukrainë dhe Siri.

Koha po mbaron për të dy palët që të lidhin një marrëveshje që do të zëvendësojë ose zgjasë traktatin e tyre të ri për armët bërthamore që është vendosur të skadojë në shkurt të vitit 2021. Presidenti Vladimir Putin javën e kaluar u ofroi Shteteve të Bashkuara një zgjatje të marrëveshjes pa ndonjë parakusht ose diskutim të mëtejshëm. Ministria e jashtme ruse konfirmoi udhëtimin e Lavrovit në Uashington në një deklaratë. Ajo nuk përmendi një takim me Trump, por Interfax citoi një burim të ministrisë së jashtme duke thënë se do të ketë një takim të tillë.

Ne presim që Lavrov të pritet nga Trump dhe të zhvillojë bisedime me Pompeo,” u citua të thoshte burimi.

Shtëpia e Bardhë as nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar se Trump do të takohej me Lavrov. Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë thënë që Rusia ndërhyri në fushatën e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 me qëllim që të rrëzonte votën në favor të Trump. Moska ka mohuar çdo ndërhyrje.