Trump ndërpreu bisedimet, talebanët: Më shumë njerëz do të vd.es.in

0
37

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të anulluar bisedimet e paqes në Afganistan do t’i kushtojë më shumë jetë amerikanëve, thanë talibanët të dielën ndërsa Shtetet e Bashkuara premtuan të vazhdojnë presionin ushtarak ndaj militantëve, në një përmbysje të përpjekjeve për të krijuar një marrëveshje për t’i dhënë fund një lufte gati 20 vjeçare në Afganistan.

Grupi islamik lëshoi ​​një deklaratë pasi Trump anuloi papritur bisedimet sekrete të planifikuara për të dielën me liderët kryesorë të Talibanëve në kompleksin presidencial në Camp David, Maryland. Ai i ndërpreu bisedimet të shtunën pasi talebanët morën përgjegjësinë për një sulm në Kabul javën e kaluar që vrau një ushtar amerikan.

Zabihullah Mujahid një zëdhënës i Talibanëve, kritikoi Trump për heqjen dorë nga dialogu dhe tha se forcat e SHBA kanë  goditur Afganistanin me sulme në të njëjtën kohë.

“Kjo do të çojë në më shumë humbje jetë njerëzish për SHBA”, tha Mujahid. Qëndrimi i saj kundër paqes do t’i ekspozohet botës, humbjet në jetë dhe pasuri do të rriten.”