Tsipras kërkon sot votëbesimin në Kuvend

0
8
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Parlamenti grek pritet të mblidhet këtë të mërkurë për të votuar propozimin e kryeministrit Aleksis Tsipras për votëbesim pas daljes së Panos Kammenos nga koalicioni qeverisës. Sipas mediave greke, partitë opozitare greke e kanë cilësuar daljen e Kammenos nga qeveria si një inskenim politik që ka lidhje me Marrëveshjen e Presëpës. Partitë opozitare janë shprehur se dalja e Kammenos nga koalicioni nuk do të devijojë qëllimin e qeverisë për të votuar marrëveshjen e arritur me Maqedoninë. Vetë lideri i opozitës, Mitsotakis duke iu referuar marrëveshjes së emrit me Maqedoninë ka deklaruar se qeveria e ka humbur prej kohësh besimin e popullit grek dhe nuk është në gjendje të mbrojë interesat kombëtare.

 

Zjarr Tv Ad