Udhëheqësit evropianë, ultimatum Maduros

0
9
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Krerët e Spanjës, Gjermanisë dhe Francës kanë paralajmëruar presidentin venezuelian Nicolas Maduro se duhet zhvillojë zgjedhjet brenda tetë ditësh ose do të njohin opozitën.

Maduro është nën presion pasi rivali i tij Juan Guaido deklaroi veten president të përkohshëm të mërkurën, mes protestave të mëdha kundër tij.

Disa vende, përfshirë SHBA, thonë se mbështesin Guaido si president.

Maduro e ka akuzuar për ngritjen e një grushti shteti dhe preu lidhjet me SHBA.

Presidenti Maduro u betua për një mandat të dytë më parë këtë muaj, pasi sondazhet u dëmtuan nga një bojkot i opozitës dhe pretendimet për manipulim të votave.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez shkroi në Tëitter: “Spanja ka përgjegjësi për Amerikën Latine. Ne nuk kërkojmë të ndryshojmë apo heqim qeverinë, ne duam demokraci dhe zgjedhje të lira në Venezuelë.”

Franca dhe Gjermania gjithashtu lëshuan deklarata të ngjashme, në atë që dukej si një kërkesë e bashkërenduar për zhvillimin e zgjedhjeve në Venezuelë.

Një mbledhje e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi krizën në Venezuelë pritet të mbahet të shtunën.

 

Zjarr Tv Ad