Ulja e temperaturave dhe dëmtimi i infrastrukturës energjetike, kreu i firmës gjigande thirrje ukrainasve: Nëse mundeni, ikni nga vendi

0
6
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kreu i firmës më të madhe private të energjisë në Ukrainë është shprehur se njerëzit duhet të konsiderojnë largimin nga vendi për të reduktuar kërkesën për energji elektrike në vend.

“Nëse ata mund të gjejnë një vend alternativ për të qëndruar edhe për tre ose katër muaj të tjerë, do të jetë shumë e dobishme për sistemin”, tha shefi ekzekutiv i DTEK, Maxim Timchenko për BBC.

Sulmet ruse kanë dëmtuar pothuajse gjysmën e sistemit energjetik të Ukrainës. Miliona njerëz janë pa energji elektrike pasi temperaturat bien për dimër.

Ndërprerjet e energjisë janë bërë të zakonshme në shumë pjesë të Ukrainës, pasi Rusia sulmon me raketa pjesë të infrastrukturës energjetike.

Në fillim të kësaj jave, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pretendoi se sulmet ishin një “pasojë” e refuzimit të Ukrainës për të negociuar me Rusinë.

Disa liderë perëndimorë kanë thënë se synimi i infrastrukturës civile është një krim lufte.

Timchenko, kompania e të cilit furnizon më shumë se një të katërtën e Ukrainës me energji, thotë se sistemi bëhet më pak i besueshëm me çdo sulm rus dhe ulja e konsumit të energjisë elektrike është çelësi për ta mbajtur atë në funksion.

Qeveria u ka kërkuar njerëzve që të kufizojnë përdorimin e pajisjeve shtëpiake si furrat dhe lavatriçet. Por sistemi energjetik i dëmtuar ende nuk është në gjendje të prodhojë energji të mjaftueshme për të përmbushur nevojat aktuale, kështu që çdo mënyrë për të reduktuar përdorimin, duke përfshirë largimin nga vendi, duhet të shihet si ndihmë e Ukrainës për të fituar luftën kundër Rusisë, shpjegoi Timchenko.

Maxim Timchenko

“Nëse konsumoni më pak, atëherë spitalet me ushtarë të plagosur do të kenë furnizim të garantuar me energji elektrike. Kështu mund të shpjegohet se duke konsumuar më pak ose duke u larguar, kontribuojnë edhe për njerëzit e tjerë.”

Me temperaturat në disa pjesë të Ukrainës tashmë nën zero, ekziston shqetësimi se miliona njerëz do të mbeten pa energji elektrike dhe ngrohje gjatë gjithë dimrit.

Deri më tani, ndërprerjet në përgjithësi kanë qenë të kufizuara në disa orë dhe rregullimi i infrastrukturës së dëmtuar po bëhet më i vështirë.

“Fatkeqësisht na kanë mbaruar pjesët rezervë… Kjo është arsyeja pse u bëjmë thirrje partnerëve tanë, zyrtarëve qeveritarë, kompanive dhe prodhuesve të pajisjeve që të na ndihmojnë me furnizimin e menjëhershëm të pajisjeve,” tha Timchenko.

Lidhjet historike të Rusisë me Ukrainën, duke përfshirë zhvillimin e sistemit të saj energjetik, janë gjithashtu problem,

“Ata ishin kolegë, tani janë armiq”, tha Timchenko. “Ata i sjellin gjithë këtë informacion forcave ushtarake ruse, pasi njohin pjesë të mëdha të rrjetit tonë apo termocentraleve”.

Zjarr Tv Ad