Ushqimet e mira dhe të këqija për dhëmbët

0
639
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Disa ushqime janë të këqija për organizmin tuaj, veçanërisht për dhëmbët. Nëse nuk e kontrolloni sasinë që e konsumoni, kjo mund të çojë në probleme serioze.
Sheqerkat, karamelet, ëmbëltuesit – Sheqerkat e forta mund të ngjiten në sipërfaqen e dhëmbit dhe u duhet shumë kohë që të shpërbëhen, kështu që janë shumë të dëmshme për dhëmbët. Disa prej tyre janë aq të forta saqë mund të shkaktojnë thyerjen e dhëmbit nëse i kafshoni. Gjithashtu, nuk bëhet fjalë për sasinë e sheqerit që e konsumoni, por sa shpesh e konsumoni.
Ushqimet acidike – Nëse ju pëlqen limoni dhe keni dëgjuar se ai i zbardhon dhëmbët, bëni kujdes. Limoni mund të jetë i dëmshëm për dhëmbët ashtu si edhe ushqimi acidik. Pas konsumimit të ushqimeve të tilla, duhet t’i pastroni tërësisht dhëmbët tuaj.
Tabletat për përtypje – Ky lloj i tabletave përmban acide të koncentruara të cilat dëmtojnë dhëmbët sepse ngjiten në to. Madje edhe pijet e shëndetshme dhe ato të pasura me vitamina janë të dëmshme për dhëmbët tuaj.
Ushqimet që përmbajnë niseshte – Kohët e fundit hamë ushqim të pashëndetshëm duke mos menduar për pasojat. Patatinat, buka e bardhë, pica, makaronat dhe hamburgerët janë të pashëndetshëm sepse copëzat e tyre mbesin në mes të dhëmbëve. Këto ushqime shumë shpejt konvertohen në sheqer sepse në gojë fillon procesi paradigjestiv. Ky sheqer dëmton smaltin e dhëmbëve.
Pijet e gazuara dhe energjike – Pijet e ëmbëltuara, ato të gazuara dhe pijet energjike janë veçanërisht të dëmshme për dhëmbët nëse pihen shpesh.
Frutat e thata – Frutat e thata mund të jenë të dëmshme për dhëmbët sepse ato përmbajnë sheqer të koncentruar dhe ngjiten për dhëmbët tuaj. Kjo përshpejton rritjen e baktereve në gojë dhe shkakton dëme në smaltin e dhëmbëve.
Alkooli dhe vera – Pështyma në gojë ndihmon për të larguar grimcat e ushqimit dhe mbron kundër ushqimeve acidike, dhe meqë alkooli pengon prodhimin e pështymës, ai është i dëmshëm për dhëmbët. Alkooli mund të çojë në sëmundje të mishit të dhëmbëve, dhe madje edhe në kancer.
Për dhëmbët tuaj i shëndetshëm është uji, produktet e qumështit, frutat, perimet, arrat dhe çaji i gjelbër.
Uji – Uji është i pazëvendësueshëm dhe me të duhet shpëlarë dhëmbët pas ngrënies ose pas konsumimit të pijeve të ëmbëltuara.
Produktet e qumështit – Produktet e qumështit janë të pasura me vitamina dhe minerale. Ato ripërtërijnë sasitë e kalciumit, i cili është i nevojshëm për shëndetin e dhëmbëve.
Arrat – Arrat janë të pasura me vitamina, minerale, kalium, kalcium dhe zink, dhe janë të shëndetshme për dhëmbët tuaj.
Çaji i gjelbër – Çaji i gjelbër parandalon rritjen e baktereve dhe ndihmon në luftën kundër inflamacionit të mishit të dhëmbëve dhe formimin e shtresave. Kafeja dhe kakao janë gjithashtu shumë të dobishme, transmeton Koha.net.
Mos i patroni dhëmbët tuaj menjëherë pasi të pini apo hani diçka të ëmbël apo të thartë, sepse atëherë smalti i dhëmbëve dëmtohet më shpejtë.
Dhëmbët pastroni me ujë, prisni gjysmë ore deri sa pështyma ta bëjë punën e vet, dhe pastaj pastroni dhëmbët me pastë dhëmbësh.

Zjarr Tv Ad