VIDEO/ 10 momentet e paharrueshme në historinë e evropianëve

0
919
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kampionatet evropiane sjellin shumë emocione dhe gjëra të bukura, ndërsa aty futen edhe momentet më të paharruara që ka sjellë futbolli.

Goal.com ka zgjedhur dhjetë momentet më të bukura dhe të paharruara që kanë ndodhur në Kampionatet Botërore.

Nga goli i Antonin Panenkas e deri te golat e Marco van Baste, Oliver Bierhoff e Mario Balotellit, transmeton Telegrafi.

Më poshtë mund t’i gjeni dhjetë momentet më fantastike që i kanë ndodhur në Kampionatet Evropiane.

Goli i çmendur i Paul Gascoigne kundër Skocisë

gasa

Dikur njëri prej mesfushorëve më të mirë në botë, Paul Gascoign, kishte inspiruar Anglinë në vitin 1996. Ai shënoi gol fantastik kundër Skocisë.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=t8OlfG1dF3w?feature=oembed]

Panenka e Pirlos

pirlos panenka

Italia ishte duke humbur 2-1 në ekzekutimin e penalltive, ndërsa Andrea Pirlo me një goditje të bukur i dha zemër Italisë për ta dërguar në gjysmëfinale.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=V83xAuWbqBk?feature=oembed]

Goditja magjike e Zlatan Ibrahimovic

ibra

Në vitin 2004, Zlatan Ibrahimovic kishte shënua një gola akrobatik për ta mposhtur Italinë 1-0. Italia ishte eliminuar në fazën e grupeve.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=AeXKyj2ggwM?feature=oembed]

Goli i Artë i Oliver Bierhoff

oliver-bierhoff

Sulmuesi gjerman që në atë kohë luante me Udinesen u fut në lojë në pjesën e dytë ku Gjermania ishe duke pësuar humbje 1-0 nga Çekia. Ai barazoi rezultatin, ndërsa në vazhdime shënoi ‘Golin e Artë’.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Z0DjctFQwqE?feature=oembed]

Paraqitja e jetës për Mario Balotellin

mario

Konsiderohej si një prej talenteve më të mëdhenj një botë, por sot ai nuk është fare i tubuar me Italinë për këtë kampionat. Para katër viteve ai shënoi dy herë për ta eliminuar Gjermaninë në gjysmëfinale.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KICq75scyaI?feature=oembed]

Gol i madh nga Platini

platini

Franca ishte duke humbur 2-1, ndërsa barazuan pak para fundit. Ishte Platini ai që iu dha fitoren francezëve në këtë ndeshje gjysmëfinale.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nOn7jr9fkkQ?feature=oembed]

Panenka origjinal

panenka 1

Antonin Panenka në finalen e vitit 1976 ka shënuar një penallti që do të mbetet gjithmonë në histori. Pas penalltive Çekosllovakia u shpall kampion i Evropës.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Bd1Hr96IenI?feature=oembed]

Greqia shokon Evropën

greqia

Viti 2004 solli befasinë e madhe të futbollit. Greqia fitoi evropianin. Në çerekfinale ata mposhtën Francën në një ndeshje ku ishin totalisht inferior.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=XJyV-PM74b8?feature=oembed]

Voleja e Van Basten

van basten

Holanda ka fituar vetëm një turne madhorë, atë të viti 1988. Në finale Marco van Basten kishte shënuar një gol fantastik me volej.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ARA133i5Oc8?feature=oembed]

Mrekullia daneze

danimarka

Danimarka ishte ftuar në vitin 1992 në kampionatin evropian pas përjashtimit të Jugosllavisë. Ata fituan evropian duke çmendur botën e futbollit. Në finale mposhtën Gjermaninë.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=oJ8MefDj5Uo?feature=oembed]

Burimi : / Javanews.al


Zjarr Tv Ad