Vrasja barbare e Havzi Nelës/ Basha: Ky turp duhet të na skuqë përditë

0
86

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka përkujtuar me anë një postimi në rrjetin e tij social, Facebook, figurën e shquar letrare Havzi Nela.

Kaluar plot 31-vite nga varja me vendim partie e poetit dhe mësuesit Nela, Basha thekson, se e sotmja duhet të jetë një ditë refleksioni për të gjithë shqiptarët.

“Kam bindjen se një shoqëri vitale si e jona nuk ka për t’u ndalur vetëm në evokimin e turpit të 10 gushtit të 1988-s. Poeti Havzi Nela është therori që do na ndihmojë ta kapërcejmë pengesën që po hasim në tejkalimin e tranzicionit drejt një shoqërie demokratike europiane.”- shkruan Basha.