Vrasja e Marvi Mihalit, Gjykata jep vendimin për 4 të akuzuarit

0
17

Gjykata ka dhënë sot vendimin për katër të akuzuarit për vrasjen e 22-vjeçarit Marvi Mihali në verën e vitit 2017.

Gjykata ka vendosur të dënojë me 12 vite burg Eugen Bitraj, vëllezërit Kridens dhe Marsel Allajn (në mungesë) dhe me 19 vite burg autorin kryesor Dejvis Bitraj.

Familjarët e viktimës janë shprehur kundër këtyre vendimeve, ndërsa akuzojnë gjykatësit se kanë ndryshuar akuzën për të abuzuar me vendimin.  Gjatë procesit, familjarët e Marvit kërkuan dënimin me nga 35 vite burg për secilin, ndërsa vendimin e gjykatës e konsideruar të padrejtë, duke shtuar se do e kërkonin drejtësinë deri në fund.

Marvi Mihali u vra pas një përleshje mes të rinjve për një karikues më 31 korrik të 2017.  Sipas hetimeve, Marvi Mihali u godit me thikë dhe ndërroi jetë për shkak të plagëve të marra pas një konflikti për një karikues telefoni mes një mikut të tij dhe Dejvi Bitrajt. Ndërsa, Bitraj pretendon se e ka kryer vrasjen, për shkak se Mihali e ka fyer. Sipas të pandehurve, Mihali e ka ofenduar Bitrajn dhe ky i fundit ka kryer vrasjen.

Kujtojme që prindërit e të riut të vrarë ne prononcimin e fundit per media kane  kanë kërkuar dënim maksimal ose kanë paralajmëruar vetëgjyqësi.