Zaev uron Tsipras: E përjetshme Marrëveshja e Prespës

0
11
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka reaguar pasi Parlamenti grek miratoi Marrëveshjen e Prespës.

“Urime miku im Aleksis Cipras, bashkë me popujt tonë shkruam historinë fitimtare. Qoftë e përjetshme Marrëveshja e Prespës, qofshin të përhershme paqja dhe progresi në Ballkan dhe Evropë,”-shkruajti ai në një postim në Facebook.

Parlamenti grek mesditën e së premtes (25 janar) i dha dritën jeshile Marrëveshjes së Prespës, duke e miratuar me 153 vota pro.

Votimi i jep fund mosmarrëveshjes 27 vjeçare Greqi-Maqedoni për emrin.

Marrëveshja do t’i hapë rrugën Maqedonisë së Veriut t’i bashkohet NATO-s dhe Bashkimit Europian.

Republika e Maqedonisë e ndryshon emrin në “Republika e Maqedonisë Veriore”, ndërsa Greqia zotohet të heqë veton për pranimin e vendit në NATO.

 

Zjarr Tv Ad