Zbulohen sekretet e menusë presidenciale, me çfarë ushqehet Vladimir Putin

0
119
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Mjafton që njeriu t’i hedhë një sy të shpejtë fotove të liderit rus për të pranuar se Putini është në formë të shkëlqyer krahasuar me moshatarët e tij, shkruan “Russia Beyond”.

Cili është sekreti i tij? Përgjigja qëndron deri diku te dieta. Publiku rus është gjithmonë i etur të dijë se çfarë ha Presidenti Vladimir Putin, dhe “Russia Beyond” zbulon të gjitha sekretet e menusë presidenciale.

Mëngjesi presidencial

Për mëngjes, Putini ha qull, tvorog (djathë rus) me mjaltë dhe pi vezë thëllëzash të papërpunuara. Kështu thonë gazetarët e kanalit televiziv NTV, të cilët kanë ngrënë mëngjes me presidentin. Ata zbuluan gjithashtu se Putinit i pëlqen të pijë lëng panxhari.

Disa vite më vonë, udhëheqësi rus u tha gazetarëve se i pëlqen orizi, por jo bollguri, shkruan abcnews.al.

“Nuk mund t’i kushtoj shumë kohë ushqyerjes. Më pëlqejnë perimet: domate, kastravec, marule. Në mëngjes më pëlqen të ha qull, djathë të freskët dhe mjaltë. Nëse mund të zgjedh mes mishit dhe peshkut, do të zgjedh peshkun, por më pëlqen edhe mishi i qengjit”, tha Putin dhe shtoi se nuk është një person që i pëlqen ëmbëlsirat, megjithëse ha akullore herë pas here.

Ushqimi “në lëvizje”

Putin udhëton shumë, në të gjithë vendin dhe në mbarë botën. Ajo që ai ha në rrugë është një histori krejtësisht tjetër.

“Kur jam në rrugë, më pëlqen të provoj kuzhinën lokale. Jam mësuar me çajin jeshil… Zakonisht nuk ha darkë, nuk kam kohë për këtë. Pasdite, përpiqem të ha fruta dhe të pi kefir, kur është e mundur, dhe kur nuk është, preferoj të mos ha asgjë”, thotë Putin.

Pak vite më parë restoranti “Podvorje” në Shën Petersburg kishte një menu të veçantë, “Drekë me Vladimir Putin”, ku ofroheshin pjatat e preferuara të presidentit. Putini e viziton atë restorant shumë herë. Zakonisht aty porosit mish të përzier (gjuhë viçi, sallam, mish derri dhe qofte).

Gjithmonë

Putin ha me gazetarët, tema kryesore është zgjedhja e tij e ushqimit. Për shembull, në vitin 2003, në restorantin e Kaliningradit “Uz put”, ai porositi uho (supë peshku), byrek me havjar të kuq, ngjala të tymosura dhe petulla me luleshtrydhe. Në vitin 2008, në një udhëtim në Tatarstan, ai zgjodhi sallatë, supë me pulë, mish viçi me oriz dhe byrekë… Ai është ende i uritur nga puna e tij presidenciale.

Çfarë pi Putin?

Më herët, shefi i kuzhinës së Kremlinit, Anatoly Galkin, tha se Putini preferon verën ose birrën. Shefi i kuzhinës zbuloi edhe recetën e një kokteji special që të ftuarit pinë në pritjet zyrtare: shumë akull, pak lëng limoni, nenexhik dhe 50 gramë shampanjë. Galkin thotë se pija është një shuarje e madhe e etjes.

Disa media pretendojnë gjithashtu se presidentit i pëlqejnë verërat e kuqe spanjolle. Me sa duket, atij i pëlqen të pijë edhe një gotë vodka pas një vakti ose një gotë konjak Dagestan./sot.com

Zjarr Tv Ad