Zimbabveja ndalon internetin

0
7
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Zimbabveja ka ndaluar internetin për kohë të pacaktuar, si masë për shtypjen e protestave kundër rritjes së çmimeve të karburanteve. Operatori më i madh celular në vend – Econet – tha se është urdhëruar t’i shkurtojë shërbimet deri në njoftimin e radhës trasmeton rel. Së paku tre vetë janë vrarë dhe 600 persona janë arrestuar. Kombet e Bashkuara i bënë thirrje Qeverisë së Zimbabvesë që forcat e saj të sigurisë të ndalojnë “përdorimin e tepruar të forcës”. Qeveria i ka fajësuar grupet e opozitës për protestat.

 

 

 

Zjarr Tv Ad