KËRKOHET RIHAPJA E DOSJES “HAJDARI”

0
233

Fran Dashi, Avokati i Izet Haxhisë ka folur sot për mediat duke dhënë detaje se çfarë do ndodhë tashmë që Izet Haxhia, dëshmitari kyç i vrasjes së Azem Hajdarit mbrëmjen e 12 shtatorit 1998, u ekstradua në Shqipëri. I dënuar me 25 vite burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia u ekstradua nga Turqia në Rinas natën e kaluar. Ai ka thënë se do kërkojë rihapjen e çështjes pasi Izet Haxhia, ish-truprojë i Sali Berishës është dënuar në mungesë nga gjykata. I dënuar me 25 vite burg si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia prej vitesh jetonte ne Turqi me statusin e azilantit politik. Pavarësisht kërkesave te vazhdueshme nga pala shqiptare kur ne pushtet ishte Sali Berisha, drejtësia turke nuk ishte shprehur per ekstradimin e tij, por kish urdhëruar qe ai mos largohej jashtë vendit. Pak kohe me pare ai u vetedorezua ne policinë turke per te nisur procedurat e ekstradimit, ku dhe u mor vendimi per sjelljen e tij ne Shqipëri.