SHBA ‘’nxjerr’’ sekretin e Rusise: Kam raporte per nderhyrjen e tyre ne zgjedhjet ne Mal të Zi

0
379

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar së fundmi se ka raporte të besueshme se Rusia ka bërë përpjekje të ndërhyjë në zgjedhjet e Malit të Zi, vitin e kaluar.

“Jemi shumë të shqetësuar me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e tetorit në Mal të Zi dhe me raportet e besueshme se Rusia ka mbështetur një përpjekje për sulm ndaj qeverisë në ditën e zgjedhjeve”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, raporton REL.
Prokuroria speciale në Mal të Zi ka thënë se një grup i “nacionalistëve rusë” ka planifikuar vrasjen e kryeministrit të atëhershëm malazez, Millo Gjukanovic, për ta sjellë një parti opozitare në pushtet.
Ndërkohë Moska ka mohuar çdo përfshirje. Zyrtari amerikan tha se Uashingtoni mbështet autoritetet malazeze në hetimin e rastit.
Më 11 prill, Trump ka nënshkruar protokollin për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, duke thënë se përfshirja e këtij vendi në aleancë do të rrisë stabilitetin dhe sigurinë në Ballkanin Perëndimor.