Arrestohet autori i dyshuar i rrëmbimit të dy personave në Sarandë

0
153
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Një 29-vjeçar i dyshuar për zhdukjen e Leonard Theodhorit dhe Fatmir Sulovarit në muajin prill në Sarandë, është arresuar këtë të mërkurë nga policia e Fierit për një vepër tjetër kriminale.

29-vjeçari u arrestua në flagrancë në aksin rrugor “Mbrostar-Fier”, pasi iu gjetën në automjet 2 çanta me 21.3 kilogramë lëndë plasëse të montuara për shpërthim në distancë dhe me bidona me lëndë djegëse.

Policia bën me dije se sekuestroi 2 automjete, 2 çanta me lëndën plasëse, 3 bidonë me benzinë dhe 4 aparate celularë.

Gjithashtu u arrestua një 27-vjeçar, si dhe u shpall në kërkim një 25-vjeçar të cilët dyshohen si bashkëpunëtorë të 29-vjeçarit.

27-vjeçari u arrestua gjatë gjatë kontrollit të zonës, ku u ndalua 29-vjeçari. Ai u prangos teksa po rrinte në automjetin e tij, në brendësi të të cilit ishin 3 bidona me lëndë djegëse benzinë.

Nga veprimet hetimore rezulton se 29-vjeçari, në bashkëpunim me këtë shtetas si dhe me një 25-vjeçar të shpallur në kërkim, i kishin siguruar këto kushte dhe mjete, me qëllim kryerjen e një ngjarjeje të rëndë kriminale.

Nga hetimet e thelluara rezulton se 29-vjeçari, së bashku me 25-vjeçarin e shpallur në kërkim janë të përfshirë në zhukjen e dy Fatmir Sulovarit dhe Leonard Theodhorit në Sarandë.

“Në kuadër të këtij megaoperacioni, në aksin rrugor “Mbrostar-Fier”, shërbimet e Forcës se Posaçme Operacionale dhe ato të Forcës së Posaçme “Shqiponja”, të DVP Fier, kapën në flagrancë shtetasin A. M., 29 vjeç, banues në Kamzë, me 2 çanta brenda të cilave ishin 2 pako me rreth 21.3 kilogramë lëndë plasëse artizanale, të montuara me celularë, për shpërthim në distancë. Te dyja çantat u gjetën në afërsi të automjetit të këtij shtetasi.

Gjithashtu, nga kontrolli i zonës ku u kap shtetasi A. M., u gjet një tjetër automjet në brendësi të të cilit ishin 3 bidona me lëndë djegëse benzinë. Nga veprimet hetimore rezulton se 29-vjeçari, në bashkëpunim me shtetasit A. M., 27 vjeç, banues në Dibër dhe E. C., 25 vjeç, banues në Tiranë (të cilët u shpallën në kërkim), i kishin siguruar këto kushte dhe mjete, me qëllim kryerjen e një ngjarjeje të rëndë kriminale.

Policia sekuestroi 2 automjete, 2 çanta me rreth 21.3 kg lëndë plasëse artizanale, e montuar me celularë, për shpërthim në distancë, 3 bidonë me benzinë dhe 4 celularë.

Në vijim të veprimeve hetimore të kryera nga Policia e Fierit, në bashkëpunim me Policinë e Vlorës, në funksion të një procedimi penal të iniciuar nga DVP Vlorë, për zhdukjen e shtetasve L. Th. dhe F. S., zhdukje e raportuar në Policinë e Sarandës, më datë 09.04.2023, rezultoi se shtetasi i arrestuar në flagrance, me çantat me lëndë plasëse, është autor i dyshuar për këtë rast, së bashku me shtetasin S. L., 25 vjeç, i cili u shpall në kërkim.

Për shtetasit A. M. dhe S. L., ditën e sotme, Gjykata e Shkallës së Parë e Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”, njofton policia.

Zjarr Tv Ad