Çështja ‘Beleri’, gazetari: Presioni i Greqisë me integrimin në BE është i tepërt, si telenovelë politike

0
52
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Për çështjen ”Beler”, gazetari Erl Murati, thotë se presioni që Greqia po ushtron është i tepërt dhe se kjo çështje po kthehet në një telenovelë politike dhe diplomatike mes dy vendeve. Për të Shqipëria nuk mund të kërcënohet vazhdimisht nga Greqia në lidhje me anëtarësimin e vendit tonë në Bashkimin Evropian.

“Ka pasur presion në lidhje me këtë çështje, së pari ka qenë lirimi, tani kërkohet betimi. Nga ana politike ka një presion të shtuar nga Greqia, që për mendimin tim nuk është i drejtë. Nuk besoj se gjykimi i Belerit është i vonuar, pasi ka pasur raste të tjera që ka pasur vonime. Nuk është e hijshme që Greqia të kërcënojë në mënyrë të vazhdueshme Shqipërinë për procesin e anëtarësimit në BE. E theksoj që këtu nuk cenohen të drejtat e minoritetit, pasi aktualisht në krye të Bashkisë së Himarës është po ashtu një person i minoritetit grek. Por mesa duket Beleri është më i besuar për Athinën sesa kryebashkiaku aktual.

Kjo çështje i takon ekskluzivisht drejtësisë shqiptare. Ky njeri është kapur në flagrancë, sipas drejtësisë. Nuk e di se kujt i drejtohet paka greke, prokurorisë apo drejtësisë shqiptare? Qëndrimet zyrtar të ndërkombëtarëve është që kjo çështje i përket drejtësisë shqiptare. Unë besoj se edhe vetë Edi Rama të dojë vete, i ka duart e lidhura dhe nuk bën dot gjë”, tha Murati.

Apeli i Posaçëm vendosi sot të lërë në burg sërish Belerin, i cili kërkoi lirinë teksa nuk i ka pranuar akuzat për blerje votash, për të cilat u arrestua 2 ditë para zgjedhjeve të 14 majit.

Zjarr Tv Ad