Kapen me pasaporta franceze në Rinas, pranga 3 klandestinëve nga Gana e Kameruni

0
39

Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin e kalimit të paligjshëm të kufirit në Rinas. Operacioni i koduar “Shpërblimi”  vuri në pranga tre shtetas nga Gana dhe Kameruni, si u dhe shpallen në kërkim dy të tjerë nga Franca.

Policia sekuestroi pasaporta e karta identiteti që do përdoreshin me anë të ngjashmërisë, për të kaluar kufirin drejt vendeve të BE-së.

Të arrestuarit janë

-J. B., 21 vjeç, lindur dhe banues në Kamerun (organizator);

-B. A., 34 vjeç, lindur dhe banues në Gana;

-J. B., 23 vjeç, lindur dhe banues në Kamerun;

U shpallën në kërkim shtetasit francezë

-D. I

– B. Y

Skema- Nga hetimet e kryera nga policia ka rezultuar se shtetasi B. A., kundrejt shpërblimit monetar, ka siguruar nga shtetasi J. B., një pasaportë franceze që i përkiste shtetasit D. I. dhe duke përfituar nga ngjashëria fizike me këtë shtetas ka tentuar të udhëtojë me këtë pasaportë nga aeroporti i Rinasit në drejtim të vendeve të BE-së.

Po nga hetimet ka rezultuar se 23-vjeçari  J. B., kundrejt shpërblimit monetar ka siguruar nga 21-vjeçari J. B., një kartë identiteti franceze që i përket shtetasit B. Y. dhe duke përfituar nga ngjashëria fizike me këtë shtetas ka tentuar të udhëtojë me këtë pasaportë nga aeroporti i Rinasit në drejtim të vendeve të BE-së.

Policia ka dyshime se personat e mësipërm  kanë  bashkëpunëtorë edhe shtetas shqiptar, për të cilët po punohet për identifikimin e tyre.

Materialet proceduriale do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit” dhe “Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave ose i vizave