Mediat tona që nuk i japin hapsirën e duhur nje shkenctareje si kjo!

0
175
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Nga Ferdinand Jaku

Një shembull i rrallë : nje mjeke Shkodrane e shkelqyer doktoreshe Jolanda Milor Lopci qe trashegohet nga vajza Egesta Lopci !

Mediat nuk e pasqyrojnë sepse kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa! Për ata që nuk e njohin, kjo zonjë është shkenctarja shqiptare e mjekësisë bërthamore, Prof.Dr. Egesta Lopci.

Shkodranja Egesta Lopci, hulumtuese në Spitalin e Milanos e cila veç tjerash thotë:

“Pa hulumtime shkencore, në çdo dy sekonda mund të vdiste nga një njeri nga kanceri deri në vitin 2030“.

*Egesta Lopçi, është studiuese e avancuar e mjekësisë bërthamore. Së fundmi ajo është nderuar me një tjetër çmim ndërkombëtar për kërkimet shkencore të luftimit të kancerit.

Dr. Lopçi që prej 22 vitesh jeton, studion e punon në Itali. Disa nga angazhimet shkencore janë puna si mjeke në spitalin “Humanitas” në Milano, relatore për masterin e hematologjise pediatrike në “La Sapienza” në Romë, anëtare e Komisionit Pediatrik dhe Etik në Shoqaten Europiane të Mjekesisë.

Krenar me ty Egesta Shkodra dhe Shqiperia!

Mediat tona që nuk i japin hapsirën e duhur nje shkenctareje si kjo!

Zjarr Tv Ad