Meta publikon videon: Si u përdor Ardian Dvorani për kapjen e Gjykatës Kushtetese

0
59

Presidenca publikon një video ku vërteton si u përdor Ardian Dvorani për kapjen e Gjykatës Kushtetese.  Sot për 60 minuta Presidenti i Republikës, Ilir Meta është pyetur në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me kallëzimin që ai ka bërë ndaj kreut të KED, Ardian Dvorani.

“Vetëm Dvorani mund të degradonte integritetin e këtij procesi jetik për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, ndaj ai është kallëzuar në Prokurori nga Presidenti i Republikës për dy vepra penale:

  • “Përvetësimit të titullit apo të detyrës shtetërore”
  •  “Shpërdorimit të Detyrës”

Në mënyrë të paligjshme dhe anti-kushtetuese, Kuvendi një partiak kërkoi krijimin e një Gjykate Kushtetuese politike nën kontrollin e tij.” Thuhet në fund të videos

Të nderuar qytetarë,Ju ftoj të ndiqni me vëmendje dhe durim, spotin e parë në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese.

Gepostet von Ilir Meta am Dienstag, 10. Dezember 2019