Përhapen ethet e kuqërremta, 480 fëmijë të infektuar

0
9

Doktorët kanë raportuar një shpërthim të etheve të kuqe pasi qindra fëmijë u infektuan në të gjithë Anglinë dhe Uellsin në vetëm një javë. Sëmundja ngjitëse e cila dikur shkaktoi mijëra vdekje në shekullin XIX, tani është në rritje – veçanërisht në mesin e fëmijëve të vegjël.

Infeksioni që shkakton skuqjen tronditëse të lëkurës, kryesisht prek të rinjtë, por nuk është aq serioz sa dikur sepse tani mund të mjekohet me antibiotikë. Më shumë se 480 raste janë raportuar tani në të gjithë Anglinë dhe Uellsin, raportoi Mirror.

Numri më i madh i rasteve të reja ishte në veri-perëndim (105), Yorkshire dhe Humber (53) dhe East Midlands (59). Në të gjithë kryeqytetin, 54 raste janë diagnostikuar gjithashtu, me 36 të tjerë në Londrën e jashtme, sipas statistikave zyrtare të shëndetit.

Sidoqoftë, nuk është e zakonshme të shihet një rritje e kaq e madhe e numrit të rasteve të regjistruara në këtë perjidhë të vitit, pasi infeksioni është jashtëzakonisht sezonal, tha një zëdhënës i Shëndetit Publik të Anglisë. Ethet e kuqe zakonisht janë një sëmundje e butë e cila lehtë mund të mjekohet me antibiotikë por është tepër ngjitëse.

Infeksioni mund të përhapet shtatë ditë para se të fillojnë simptomat dhe mund të mbetet shumë infektive për dy javë pasi të fillojnë simptomat pa një kurs të antibiotikëve. Nëse mendoni se fëmija juaj mund të ketë ethe të kuqe, atëherë duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Ethet e kuqe të ndezura janë lehtësisht të shërueshme, varet se sa shpejt e kapni atë. Lënia e saj shumë vonë mund të çojë në komplikime shumë më serioze, siç është pneumonia – një sëmundje që vret më shumë fëmijë se çdo sëmundje tjetër në Mbretërinë e Bashkuar. Nëse ju ose fëmija juaj e ka atë, ju duhet të qëndroni në shtëpi të paktën 24 orë pas fillimit të trajtimit me antibiotikë, në mënyrë që të mos e përhapni atë te njerëzit e tjerë.

Profesori Helen Stokes-Lampard, Kryetari i Kolegjit Mbretëror të GP-ve, tha: “Pacientët me ethe të kuqe zakonisht paraqiten me simptoma të ngjashme me gripin, përfshirë dhimbje të fytit, ethe dhe dhimbje koke, si dhe një skuqje karakteristike zakonisht në gjoksin e pacientit.

”Ethet e kuqe” është një infeksion bakterial që prek përgjithësisht fëmijët nën 10 vjeç dhe më pak adoleshentët dhe të rriturit.

“Është shumë ngjitëse, por mund të mjekohet shpejt dhe në mënyrë efektive me një kurs të plotë të antibiotikëve.

Mjekët rekomandojë pacientët të pushojnë, të pinë shumë lëngje dhe të përdorin tableta antihistamine ose locion kalamine për lehtësimin e simptomave që lidhen me skuqjen.