Shuhet legjenda e muzikës italiane

0
48
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare kantautori i njohur italian, Toto Cutugno.

Ai vdiq të hënën rreth orës 16:00 në spitalin San Raffele në Milano ku ishte nën kujdesin intensiv. Lajmin e ka bërë me dije menaxheri i tij, Danilo Mancuso, i cili tha për ANSA se Cutugno ishte përkeqësuar shumë muajt e fundit, pas vuajtjes së gjatë nga një sëmundje.

Fituesi italian i Konkursit të Këngës në Eurovizion të vitit 1990, Toto Cutugno lindi Salvatore Cutugno më 7 korrik 1943, në qytetin verior të Teskanit, Fosdinovo. Një baterist si i ri, ai iu drejtua shkrimit të këngëve në fillim të viteve ’70 dhe vazhdoi të kompozonte hite për yje.

Në vitin 1990, Cutugno u kthye në ngjarjen e San Remos, duke performuar së bashku me Ray Charles. “Gli Amori” i Cutugno (regjistruar nga Charles si “Good Love Gone Bad”) përfundoi sërish nënkampion, por një triumf më i madh ishte në prag, pasi “Insieme 1992” (“Together 1992”) e Cutugno, një këngë që festonte unifikimi i ardhshëm i anëtarësimit të Evropës në EEC, fitoi Eurovision Song Contest.

Zjarr Tv Ad