Bosi shqiptar i trafikut pendohet para gjykatës në Spanjë

0
210

Mesohet identiteti i nje shqiptari i cili ka pranuar se eshte koka qe drejtonte nje rrjet te trafikut te droges ne Spanje. Ai eshte identifikuar si Afrim H dhe mediat shkruajne se ai ka pranuar para gjykates ne Pontevedra se ishte koka e nje rrjeti te trafikut nderkombetar të drogës.

Shqiptari foli hapur para gjykates duke pranuar rolin e tij ne banden e trafikut, teksa doli ne gjyq se bashku me tre persona, emrat e te cileve nuk jane bere te ditur.

Ne gjyq shqiptari ka pranuar se drogën e merrte në Valencia dhe prej andej droga magazinohej ne nje banese ne Pontevedra per t’u rregulluar me pas per shperndarje.

Shqiptari ka qene me pare i denuar ne Itali, rreth vitit 2013 po per pjesemarrje ne nje bande te trafikut te droges.

Hetuesit spanjolle kane thene se bashkëshortja e njërit prej të pandehurve nuk e ka pranuar të ketë qenë pjesë e këtij rrjeti, ndërsa i akuzuari tjeter, qe e zbuloi shqiptari ka deklaruar se ka ndarë shtepine me Afrimin, por ka mohuar te merrej me droge.

Banda ka nisur te veproje qe ne dhjetor të vitit 2015, kohe kur moren 10 kilogramë heroinë në Valencia, të cilën e fshehen ne dyshemenë e banesës së tyre në Sanxenxo, Pontevedra dhe me pas ua dhane klienteve me pakice.

Rrjeti ishte i organizuar duke marre parasysh edhe makinat qe perdoreshin, edhe klientet, nderkohe qe shtepia ku jetonin te ndaluarit ishte bere si laborator droge, ne te cilen u gjeten edhe arme.