Deputeti demokrat tregon shkeljen e rëndë të Ballës dhe Manastirliut në spitalin e Librazhdit

0
210

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka treguar shkeljen e rëndë që Taulant Balla dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu kanë bërë gjatë vizitës në spitalin e Librazhdit.

Shehu ka shkruar se fotoja propagandistike e publikuar ku shihet Balla me Manastirliun në spitalin e Librazhdit është paradoksale pasi në “Bllokun Kirurgjikal” nuk lejohet hyrja me veshje të zakonshme pasi është e detyruar që të përdoret veshje sterile.

Sipas Shehut nga rregulli për “Bllokun Kirurgjikal” nuk përjashtohet asnjë dhe për këtë Balla dhe ministrja e shëndetësisë kanë bërë një shkelje të regullores.

Postimi i plotë i Tritan Shehut:

Nje foto propagandistike e paradoksale nga brenda “Bllokut Kirurgjikal” te spitalit te Librazhdit!
Ne Sallen e Operacionit krahas personelit me veshje sterile shihen edhe persona te tjere me veshjet e zakoneshme aty!
Aq me keq kur behet fjale per Ministrin perkates, deputete etj.
A e dine ata rregulloren shume strikte te Bllokut Operator, se aty mund te futesh vetem me veshjen perkatese te Salles?!
Dhe nga ky rregull askush dhe per asnje aresye nuk perjashtohet, qofte kjo edhe jashte procedurave kirurgjikale, nqs realisht kemi te bejme me nje Bllok Operator!
Per ilustrim po vendos me poshte edhe pjesen perkatese te Rregullores se Ministrise Shendetesise se Italise per keto raste.