Katër të vdekur nga shembja e urës në Florida

0
213

Të paktën katër persona u  vranë dhe 10 të tjerë janë lënduar pasi një urë këmbësorësh u rrëzua pranë Universitetit Ndërkombëtar të Floridës në Miami, thonë zyrtarët. Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë punën duke kërkuar për viktima që mund të jenë bllokuar nën strukturën e mbikalimit. Ura rreth 950 ton dhe 53 metra ra mbi një autostradë me tetë korsi të enjten pasdite, duke shtypur së paku tetë automjete, tha policia. Ura u rindërtua të shtunën. Ajo është ndërtuar duke përdorur një metodë të quajtur “ndërtimi i përshpejtuar i urës” për të shmangur ndërprerjen e trafikut. Filmimet nga ajri  tregojnë të parët që ndodheshin në ngjarje tek përpiqen të shkojnë te makinat e ndodhura nën urë. Universiteti lëshoi një deklaratë duke thënë se përpjekjet e shpëtimit ishin ende në zhvillim e sipër. “Ne jemi të tronditur dhe të trishtuar për ngjarjen tragjike që ndodhi “, tha  zëdhënësi i universitetit. “Në këtë kohë jemi të fokusuar në proçesin e shpëtimit dhe të mbledhjes se informacionit.” Menaxhimi i Emergjencave të Miami-Dade u bëri thirrje udhëtuesve për të shmangin zonën.