Të premten vjen vala e të nxehtit në Shqipëri, temperaturat shkojnë 40 gradë

0
203

Sipas Institutit të Gjeoshkencave gjatë ditës së nesërme në qarqet Lezhë, Fier, dhe Gjirokastër rrezikohen nga zjarre. Nesër pritet të ketë reshje të dobëta, kryesisht në Veri.

Ndërsa temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: 20 / 35 °C, në vendet e ulëta: 18 / 39 °C dhe në vendet malore: 15 / 31 °C

Era do të fryjë mesatare deri e fortë, sidomos në bregdet dhe në terrenet e larta malore, ku do të arrijë shpejtësinë deri në 40km/orë.

TEMPERATURAT
Nesër (e premte, dt.08) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 20 / 35 °C
në vendet e ulëta: 18 / 39 °C
në vendet malore: 15 / 31 °C