Erdogan dhe Mitsotakis lënë pas mosmarrëveshjet, zhvillojnë takim një orë në Bruksel

0
60
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Mediat greke duke iu referuar burimeve qeveriatare flasin për një takim të mbajtur në një atmosferë pozitive në një vlerësim të parë të ballafaqimit Mitsotakis-Erdogan në Bruksel.

Të njëjtat burime karakteristikisht theksuan se “akulli u thye” dhe se të dy udhëheqësit ranë dakord “të linin pas tensionin e vitit 2020, megjithë mosmarrëveshjet shumë të rëndësishme që ekzistojnë”.

Takimi i dy udhëheqësve zgjati saktësisht një orë, ndërsa sipas programit fillestar, takimi i Presidentit turk me Joe Biden do të vijojë.

Qëllimi i takimit ishte të arrihej ajo që dështoi në dy takimet e mëparshme, Shtator 2019 në Neë York dhe Dhjetor 2019 në Londër, dmth. për të krijuar një kanal personal të komunikimit midis dy udhëheqësve të Turqisë dhe Greqisë.

Së pari ai u mbajt në një klimë të moderuar, ndërsa së dyti në një atmosferë vërtet të akullt, pasi sapo kishte ndodhur nënshkrimi i memorandumit turko-libian.

Më herët, duke folur në Forumin e Brukselit, Kryeministri Grek këmbënguli në nevojën që Aleanca e Atlantikut të Veriut të veprojë menjëherë dhe me vendosmëri, duke vënë në dukje se “nuk duhet të presim nesër, për të luajtur lojëra politike në ndjekje të interesave personale, përkundrazi, ne duhet të përballemi me problemet dhe të veprojmë tani “.

Nga ana e tij, Presidenti turk në mesazhin e tij të regjistruar në Forumin e Brukselit, i cili po mbahet paralelisht me Samitin e NATO-s, foli për “ringjalljen e dialogut midis Greqisë dhe Turqisë”, e cila, siç tha ai, kontribuon në stabilitetin. dhe prosperitet “në rajonin e gjerë,

Erdogan shtoi se vendi i tij udhëhiqej në marrëdhëniet e tij me fqinjët e tij nga parimet e drejtësisë, barazisë dhe ligjit ndërkombëtar, por gjithashtu nga “respektimi i të drejtave dhe interesave të ndërsjellë”.

Në të njëjtin mesazh, presidenti turk theksoi se vendi i tij është në ballë të luftës kundër terrorizmit. “Ne jemi të përfshirë në një betejë të ashpër si brenda ashtu edhe jashtë kufijve,” tha ai, duke iu referuar posaçërisht Shtetit Islamik. “Ne jemi i vetmi anëtar i NATO-s që i lufton ata drejtpërdrejt,” tha ai, duke shtuar se forcat e armatosura turke kishin vrarë 4,000 luftëtarë të ISIS. – por edhe te PKK, PYD (kurdët e Sirisë) dhe lëvizja Gulen.

 

Zjarr Tv Ad This is a sample article. ...