Fundoset anija me 150 migrantë

0
3

Të paktën 57 migrantë janë mbytur pasi një anije që transportonte rreth 150 migrantë nga Gambia u mbyt në brigjet e Mauritanisë, tha sot Agjencia e Migracionit e OKB-së (IOM). Autoritetet e Mauritanisë thanë që 57 migrantë u vranë dhe të mbijetuarit thanë se anija u largua nga Gambia shtatë ditë më parë, raporton Reuters.

Të mbijetuarit thanë gjithashtu se në bord kishte gra dhe fëmijë, si dhe 83 persona arritën të lundrojnë në breg. Ky incident mendohet të jetë një nga më tragjikët pasi Spanja vendosi kontrolle detare në mesin e viteve 2000.